Mešani pevski zbor U3 pod vosdstvom Gabrijele Cedilnik je zapel Rož, Podjuna, Zila in Angeli živijo.

Mestna knjižnica Grosuplje, torek, 31. maja 2016

Vsako leto UTŽO Grosuplje s slovesno prireditvijo zaključi akademsko leto, letos je bilo že dvanajsto. Vodenje prireditve sta prevzela Marija Samec in Ivo Puhar.

Mešani pevski zbor U3 je zapel dve pesmi: koroško Rož, Podjuna, Zila in Angeli živijo. Zbor v okviru univerze deluje že 3 leta in ves čas ga vodita dirigentka Gabrijela Cedilnik in korepetitor Primož Cedilnik. Zbor napreduje, postajamo boljši in samozavestnejši in širimo tudi naš repertoar.

Predsednica UTŽO Grosuplje Andreja Smolič je podala analizo dela v preteklem šolskem letu.

Letošnjo prireditev smo popestrili z mislimi nizozemske organizacije Loesje, ki na svet gleda malo drugače, kot smo navajeni. Njeno ime po slovensko pomeni Lučka. »Jezus je hodil po vodi, Mojzes je ločil morje, jaz pa raje poiščem most,« je ena njenih domislic.

Tudi mi, člani UTŽO, smo poiskali most. To je naša univerza, ki nas popelje po velikih mostovih in malih brveh do velikih in malih skrivnosti, ki jih odkrivamo na naših izobraževanjih. Kako to počnemo in kako uspešni smo, je z analizo preteklega akademskega leta povedala vodja univerze Andreja Smolič.

Za povezavo programa sta poskbela Marija Samec in Ivo Puhar.

UTŽO že 12. leto v svoje vrste vabi vse znanja želne različnih poklicev in izobrazbenih stopenj. Dobro delamo, sicer ne bi  obdržali  tako številno članstvo. Univerza ima svojo spletno stran, ki jo urejajo Ivo Puhar, Vida Curk in Marija Samec. Na naši spletni strani lahko spremljate, kaj vse se dogaja na naši univerzi. Pohodniki pridno objavljajo vabila na pohode in potem tudi zanimive opise poti. Recitacijski krožek prispeva zapise o koncertih Barve glasbe in besede, predstavljena so tudi predavanja dr. Petra Fistra o protiturških taborih na Slovenskem. Slušatelji umetnostne zgodovine vsak mesec obiščejo razstavo ali popotujemo po zanimiv krajih. Veseli smo, da so začeli objavljati opise svojih poti. Fotografi nas razveseljujejo s čudovitimi fotografijami, s katerimi opremljajo prispevke. Berite našo spletno stran in se sproti seznanjate z dogodki, predavanji, izleti, razpisi.

Med nami so prostovoljci, ki darujejo svoj prosti čas in znanje tistim, ki ga potrebujejo. Letos je naša univerza uvedla projekt, ki je edinstven v Sloveniji. Člani naše univerze pomagajo tujejezičnim učencem na OŠ Brinje. Zelo uspešni so: Dora Adamič, Dalibor Križaj, Tone Pelko, Marija Žorž in dr. Miran Žorž. Svoje izkušnje s poučevanjem otrok drugih narodnosti so predstavili Dora Adamič, dr. Miran Žorž in Tone Pelko.

Prostovoljci, ki pomagajo učencem OŠ Brinje: Dora Adamič, Tone Pelko, Marija Žorž in dr. Miran Žorž, slednji pripoveduje svoje izkušnje z učenci.

Dora Adamič pomaga deklicama, ki ne znata slovenščine in njuna starša tudi ne. Vsak dan pred poukom se sreča z njima na Osnovni šoli Brinje, da z njima bere, se pogovarja, igra, pomaga pa tudi staršem premagovati jezikovne težave. Dr. Miran Žorž in njegova soproga Marija Žorž pomagata otrokom pri učenju slovenskega jezika in pri vključevanju v novo okolje. Ti otroci so pogosto odrinjeni, sošolci jih ne sprejemajo, ker se z njimi ne morejo pogovarjati, imajo drugačne navade in vrednote, težko se prilagajajo. Tone Pelko pa pomaga dvema učencema višjih razredov osnovne šole pri matematiki in fiziki. Najprej se je moral sam seznaniti z učnim programom, da ga zdaj lahko podaja svojima varovancema. Veseli so že najmanjšega napredka. Otroci, ki prihajajo od drugod, imajo slabše znanje, zato se težje vključujejo v redni pouk. Ugotovil je, da so prostovoljci sami »autsajderji«, očitno so upokojeni učitelji že naveličani poučevanja. Zanje pa je to lepa izkušnja.

Katja Bricelj je z nami delila svoje izkušnje z angleško skupino.

Nekaj predavateljev na naši univerzi dela že vseh dvanajst let obstoja univerze in za predano delo se jim iz srca zahvaljujemo. Nekateri mentorji pa presegajo pričakovane okvire pouka in taka je mentorica Katja Bricelj, ki je delila z nami svoje izkušnje z angleško skupino. Ob zaključenem devetem letu jim je podelila diplome.

Da pa študijske skupine živijo in ubrano delujejo, so zaslužni animatorji. Njihovo delo je, da vzdržujejo vezi med predavatelji, študenti in vodstvom univerze, za kar se jim še posebej zahvaljujemo s knjigo Louisa Adamiča Novi svet – ljudje in vizije. Knjigo je zasnoval in komentarje napisal Jakob Müller. Izšla je v domoznanski zbirki Mestne knjižnice Grosuplje in prinaša odlomke iz dvanajstih najpomembnejših del našega rojaka, ki je s študijami o ameriški družbi, sestavljeni iz priseljencev različnih narodov in ras, uspel kot pisatelj, katerega dela še danes berejo in prevajajo in uporabljajo kot študijsko gradivo, še vedno uvrščajo v ameriške enciklopedije in ga pogosto citirajo. Njegova nepojasnjena smrt na posestvu v Milfordu še danes bega raziskovalce in buri domišljijo. Predsednica univerze Andreja Smolič in njena neumorna pomočnica Dora Adamič sta podelili zaslužena priznanja animatorjem: Dori Adamič, Vidi Curk, Rozi Fortuna, Marinki Gošnik, Minki Grablovic, Veri Gačnik, Matejki Javornik, Minki Kovačič, Mariji Kavšek, Mariji Ljubič, Nadi Malus, Rezki Murn, Eriki Novak, Marti Oven, Metki Peternel, Ivu Puharju, Janezu Pušu, Milojki Stanič, Marjeti Tololeski, Nuši Trček, Štefki Zajec, Karmini Zadnik, Franciju Zorku.

Andreja Smolič in Dora Adamič sta se zahvalili akademski slikarki Anamariji Šmajdek za vodenje naših slikark.

S šopkom cvetja smo se zahvalili za predano delo in pomoč pri delovanju naše univerze na različnih področjih: direktorici knjižnice Roži Kek, ker nam je knjižnica »drugi dom«, saj večina predavanj poteka v njenih prostorih, članicama recitacijske skupine Mariji Samec in Katji Bricelj, zborovodkinji Gabrijeli Cedilnik in Majdi Senčar, ki sodeluje na literarnih razpisih in s svojim nastopom in svojstveno literarno govorico širi prepoznavnost naše univerze tudi v širšem slovenskem prostoru.

S cvetom smo se zahvalili še korepetitorju MePZ U3 Primožu Cedilniku,  tenoristu Tonetu Zalarju, basistu Tinetu Zibelniku, avtorju himne Pesem Grosuplju Edvardu Adamiču in dr. Borisu Kuharju.

Za našimi recitatorji je pestro in delovno leto. Nastopili smo že na štirih koncertih Barve glasbe in besede, peti koncert z glasbo Clare in Roberta Schumanna z naslovom Združena v glasbi in besedi pa bo 7. junija, ob 19. uri, v dvorani Mestne knjižnice Grosuplje. Recitatorja Rozi Fortuna in Franci Zorko sta prebrala tri pripovedi iz knjige Marije Samec So z vilicami pisali.

Letošnja razstava obeh slikarskih skupin v Mestne knjižnice Grosuplje ima naslov Homage. Mentorica Anamarija Šmajdek nam je razložila, da je homage poklon enega slikarju drugemu. Svoje izdelke razstavljajo v treh nadstropjih knjižnice.

Mentor Marjan Trobec med podelitvijo priznanj. Franciju Zorku je poleg priznanja predal tudi mentorstvo pri predmetu Digitalna fotografija.

Naši fotografi vsako leto razstavijo svoje najboljše posnetke. Tema letošnje razstave je Podoba mojega kraja. Njihov mentor Marjan Trobec je pozval vsakega fotografa na oder, v nekaj stavkih predstavil njegovo delo in podelil diplome. Mentorstvo fotografskega krožka je predal Franciju Zorku.

Za konec je razpoloženje v dvorani dvignil še MePZ U3 s pesmima Ljubi maj in Pesem Grosuplju, pri kateri je refren zapela cela dvorana, saj se je pesem že uveljavila kot naša himna. Solista sta basist Tine Zibelnik in tenorist Tone Zalar.

Edvard Adamič, ki je napisal in uglasbil Pesem Grosuplju, čestita zborovodkinji Gabrijeli Cedilnik, korepetitorju Primožu Cedilniku in vsem pevkam in pevcem zbora U3 za odličen nastop.

Prijetna, dinamična in mestoma zabavna zaključna prireditev UTŽO je zadovoljila tudi najzahtevnejše obiskovalce.  Poslovili smo z željo, da se v jeseni spet snidemo živi in zdravi in še vedno zvedavi in polni želje po spoznavanju vsega novega.

Zapisala Marija Samec

Fotografirala: Franci Zorko in Vera Puhar

(Skupno 7 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: , ,