Kdaj: 18. 10. 2014
Cilj: Blegaš, 1562 m
Zahtevnost: lahka označena pot
Čas hoje: 2 uri gor, 2 uri dol – skupaj 4 ure
Višinska razlika: 762 m
Zbirališče: ob 7 uri pri Kulturnem domu Grosuplje
Spoštovane planinke in spoštovani planinci!
V petek vreme ne bo stabilno, zato pojdemo na Blegaš v soboto, 18.10.2014. Peljali se bomo po avtocesti proti Primorski do Brezovice, nato pa mimo Dobrove in Horjula prek lepih gričev Polhograjskega hribovja do Gorenje vas v Poljanski dolini. Nadaljevali bomo do Hotavelj in mimo opuščenega toplega vrelca do vasi Leskovica. Tam bomo pustili avtomobile in se veselo podali v hrib.
Pot nas vodi skozi gozd do Zavetišča gorske straže, do tja bomo potrebovali 1 uro. Še pol ure vzpona pa bomo na slemenu in kmalu pri Koči na Blegašu. Od koče bomo nadaljevali po sprva zložni poti, ki se vzpne čez razgledno travnato pobočje. Pot se nato malo bolj nagne in napredovali bomo ob robu gozda. Strmina bo popustila in kmalu bomo na vrhu Blegaša. Nagrajeni bomo z lepimi razgledi. Ogledali si bomo vojaške utrdbe Rupnikove linije. Za osvežitev – po 1. svetovni vojni je velik del slovenskega ozemlja pripadel Italiji. Meja je potekala po črti: Peč, Jalovec, Triglav, Bogatinsko sedlo, Možic, Črni Vrh nad Cerknim, Blegaš, Bevkov Vrh, Hotedršica, Planina Javorniki, Bička Gora, Snežnik, Kastav, Reka. Ob tej meji je pred začetkom 2. svetovne vojne Jugoslavija gradila vendar nikoli končala utrdbeno linijo, danes znano kot Rupnikova linija.
Prosim, prijavite svojo udeležbo na izletu na elektronski naslov anton.rajh@gmail.com ali po telefonu 031 236 801.
Vreme bo lepo in tudi koča bo odprta. Pridite!
Prispevek pripravil: Anton Rajh, mentor
PS: Ker imam korenine tudi v Poljanski dolini, sem vedno poslušala o Blegašu. O pravilni pisavi tega imena se niti slavisti niso mogli poenotiti, domačini pa povedo, da je za tiste s poljanske stani ta hrib Blegaš, za tiste s selške pa Blegoš. Al’ prav se piše Blegaš ali Blegoš – ni pomembno. Hrib je prijazen in zanimiv, v koči pa pečejo čudovito ocvirkovco.
Vida Curk