5ObcinstvoTri dolge mesece so trajale naše počitnice. Nekatere skupine so lansko šolsko leto zaključile z izleti. Na skupni izlet za celo univerzo sta nas etnologinja Majda in arhitekt dr. Peter Fister popeljala na Koroško. Nepozabno lepo in poučno je bilo.  Hvala obema še enkrat.

Da nam ni bilo dolgčas čez poletje, smo se nekateri vsak teden srečevali na kavi, vsako jutro pa nas je v dveh skupinah (pri Domu starejših občanov in pri Kulturnem domu) družila tudi jutranja telovadba Šola zdravja po priporočilu ruskega zdravnika dr. Grishina. Nekaj možnosti za druženje je torej le bilo tudi med počitnicami. Končno je tudi to dolgo vroče poletje minilo. Komaj smo pričakali, da se spet začnejo naša redna srečanja.

V četrtek, 1. oktobra 2015, smo se zbrali v dvorani Družbenega doma Grosuplje slušateljice in slušatelji, mentorice in mentorji, animatorke in animatorji, da bi slovesno začeli novo šolsko leto. Zapel je Mešani pevski zbor U3, ki ga vodita dirigentka Gabrijela Cedilnik in korepetitor Primož Cedilnik. Deluje šele tri leta, sestavlja pa ga 25 pevk in pevcev. Letos smo z vajami pričeli že v začetku septembra, da smo v treh tednih naštudirali tri nove pesmi. Slovenska dežela Benjamina Ipavca na besedilo Jakoba Razlaga je znana čitalniška domoljubna pesem. Beli cvet je pesem iz filma Moje pesmi, moje sanje. Grosupeljska himna pa je bila napisana v čast našemu mestu. Prvič smo jo slišali v izvedbi Poliških ljudskih pevcev.  V nekoliko predelani  skladbi za mešani zbor sta solo pela basist Tine Zibelnik in tenorist Tone Zalar. Pesem je delo našega občana, glasbenika, violončelista in profesorja Edvarda Adamiča, ki je bil prisoten v dvorani. V kulturnem delu programa je Katja Bricelj izbrala za to priložnost šaljivo šolsko pesem Jacquesa Preverta.

DSC_5311-001O učnem programu in drugih načrtih za letošnje leto je spregovorila vodja naše univerze Andreja Smolič. Poudarila je predvsem pomen prostovoljstva, ki se odpira na različnih ravneh. Osnovna šola Brinje je dala pobudo, da bi člani UTŽO pomagali učencem pri pridobivanju in utrjevanju znanja iz matematike, fizike, tujih jezikov, pa tudi slovenščine, saj prav na to šolo hodi veliko otrok iz družin, kjer doma ne govorijo slovensko. Medgeneracijsko sodelovanje nekatere skupine izvajajo že dlje časa. Likovne skupine so dejavne v Centru dnevnih aktivnosti v Domu starejših občanov, lepo sodelujemo z vrtci in vsemi osnovnimi šolami. Vodstvo univerze se trudi zagotoviti prostor za vse skupine, ki delujejo pod njenim okriljem, kar ni lahko, saj univerza ne deluje le v eni stavbi. Letos se bo univerza prijavila na Ministrstvo za šolstvo s programi dela za dve naslednji leti, da bi pridobili certifikat, da smo izobraževalna ustanova. Na podlagi tega dokumenta bi lahko kandidirali na razpisih za sredstva, s katerimi bi obogatili svojo dejavnost.

Kot gostja nam je na letošnjem srečanju predavala doktorica medicine Katarina Vukelič o nevarnostih za srce in žilje. Vedenje o zdravem načinu življenja je pomembno za vsa življenjska obdobja.

Zahvalili smo se našima dvema vodjema Andreji Smolič in Dori Adamič, da nas držita skupaj in da vodita to ustanovo tako, da lahko uresničuje zastavljene načrte.

Ljudski modrijan je izjavil, da je »en danes za dva jutri«. Vsak dan sproti je treba izrabiti vse, kar tisti dan ponuja. Zato je večina obiskovalcev prireditve izrabila čas že pred slovesnostjo in takoj po njej, da so se včlanili v UTŽO in vpisali v razpisane programe. Zamudniki se lahko še vpišejo pri vodstvu UTŽO ali pri mentorjih izbranih programov. Večina skupin začne z delom že takoj naslednji teden.
Prispevek  pripravila: Marija Samec
Fotografije: Vera Puhar in Franci Zorko

 

 

(Skupno 11 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: