P1290012

Dvorana Mestne knjižnice Grosuplje, četrtek, 29. januarja 2015P1290017

Polono Glavan, priznano pisateljico in prevajalko, smo povabili v knjižnico, da nam predstavi svoje delo, predvsem pa svoj zadnji roman Kakorkoli. Rojena je bila v Stični, sedaj pa živi in ustvarja v Ljubljani. Njena mama Marjeta Glavan je bila odlična profesorica slovenščine na gimnaziji v Stični, njen oče pa dr. Mihael Glavan, anglist, ravnatelj gimnazije Stična, predstojnik rokopisnega oddelka v NUK-u, plodovit raziskovalec slovenske književnosti in avtorjev od prvih zapisov v slovenskem jeziku do danes, urednik, kulturni delavec in domoznanec. Tako kulturno in ustvarjalno okolje jo je prav gotovo napeljevalo k lastnemu ustvarjanju.

Pisala je že v osnovni in srednji šoli. Prvo literarno objavo je imela v reviji Mentor leta 1994 in že leta 1997 je prejela nagrado za najboljšo študentsko kratko zgodbo. Njene zgodbe so objavili v antologijah in bile so prevedene v več jezikov. Leta 2001 je izšel njen prvi roman Noč v Evropi. V njem je opisala del svoje poti z vlakom po evropskih mestih z interrail karto v žepu. Škoda, da bi tako lepi spomini potonili v pozabo. Roman je bil nominiran za nagrado kresnik. 

 Rada piše kratko prozo in leta 2004 je izdala zbirko devetih zgodb pod naslovom Gverilci. Istega leta je prejela nagrado zlata ptica za izjemne dosežke na področju literature. Lani pa je izšel njen roman Kakorkoli. V njemsledimo dvema vzporednima zgodbama sedemnajstletne Lili in študentke Alje. Lili in njen nekaj let starejši fant Mars se spopadata z nenačrtovano nosečnostjo, Alja si prizadeva ohraniti čustveno zvezo z Davidom, v katerega se je zaljubila na Irskem.

Obe pa kmalu ugotovita, da je svet, v katerem živita, še precej širši in kompleksnejši od njunih ljubezenskih težav. Alja inštruira trinajstletnega Senada, ki s svojo družino iz Bosne živi v hudi revščini. Iz pretresenosti nad razmerami, v katerih živijo, se pridruži skupini aktivistov, ki se zavzema za pravice manjšin. Medtem Lilijin fant Mars zaradi izbruha nad priseljencem izgubi službo in se pridruži skinhedom in nacionalistom. Poti protagonistk se prekrižata v bežnem, toda usodnem trenutku, ko se znajdeta na istem protestnem shodu, a na nasprotnih bregovih. Mars ubije Senadovega očeta, zato ga zaprejo. Lili rodi, ampak otroka odda v posvojitev. Aljin Irec David pa si najde drugo dekle. Obe dekleti se iz izkušenj nekaj naučita, prav zato je čutiti, da ju čaka lepša prihodnost.

Polona Glavan je tudi uspešna prevajalka iz angleščine in literatur južnoslovanskih narodov. Založbe jo pokličejo in ji naročijo prevode, je povedala. Tudi sicer prevaja za Evropsko unijo zakone, pravilnike. V zadnjem času je odklonila prevajanje Jamesa Joyca, ker ni začutila, da je to delo, ki jo privlači.

Nek notranji glas jo sili, da ustvarja in to se ji včasih zdi kot prekletstvo. Je mama dveh otrok, zato težko najde čas za konjičke. Saj jih nima veliko, gledališče in kino včasih, vedno pa branje. Del svojega kulturnega delovanja namenja Ženskemu pevskemu zboru Kombinatke. Pojejo pesmi upora v različnih jezikih, pa tudi delavske in socialne pesmi.

Iskriva in zanimiva sogovornica je razkrila, kako ustvarja in kdaj najraje piše. Za zadnji roman si je postavila pravilo ene strani na dan, čeprav ne vsak dan. Dela doma, zato si lažje razporedi čas med prevajanjem in pisanjem. Zadnje čase ne piše, prevaja pa roman Revolution Russla Branda.

Na prireditvi smo nagradili 15 bralk, ki so sodelovale v bralnem klubu Beremo ob kmečki peči: Rozi Fortuna, Cvetka Gole, Silva Gorše, Minka Grablovic, Milena Gramc, Nevenka Križman, Slavka Mencin, Kristina Oblak, Angelca Perpar, Pavla Raguž, Majda Senčar, Branka Šinkovec, Helena Štrubelj, Iva Valant, Milka Žužek. Pokroviteljici kluba sta UTŽO in Mestna knjižnica Grosuplje, ki je donirala knjižne nagrade.

Z letnega seznama knjig je vsaka prebrala vsaj pet knjig in sodelovala v pogovoru. Dve članici bralnega kluba, Rozi Fortuna in Kristina Oblak, sta z branjem odlomkov iz del Polone Glavan popestrili četrtkovo literarno druženje.

Prispevek pripravila: Marija Samec
Fotografije: Ivo Puhar

(Skupno 10 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: , ,