Oznaka prešernove potiNedelja, 8. februar 2015Andreja Smolič- pozdrav

Univerza za tretje življenjsko obdobje Grosuplje je leta 2005 dala pobudo za pohod na dan kulturnega praznika od Grosupljega preko Spodnje Slivnice, Predol in Račne na Kopanj, kraški osamelec sredi Radenskega polja. Tedaj je lepe oznake ob poti narisala in izdelala slikarka Dora Adamič, članica likovne skupine pri UTŽO, in lesene ploščice v obliki papirusovega zvitka s podobo našega pesnika Franceta Prešerna še vedno usmerjajo pohodnike na kraj, kjer je preživel dobri dve leti.

Lani zaradi žleda nismo mogli izpeljati pohoda, letos, že devetič po vrsti, pa je sončno, čeprav precej hladno vreme, privabilo lepo število gibanja želnih pohodnikov. Prizadevni organizatorki Andreja in Dora sta mislili na vse: na pluženje cest, varnost pohodnikov, vodenje po poti, avtobusni prevoz in za kulturni program. Tudi mediji so se odzvali in za Val 202 so pot in lepote ob njej predstavili Martin Oblak in obe organizatorki. Na tej povezavi lahko prispevku, naslov ima Kjer je Prešeren krave pasel, prisluhnete. Tudi urednik Grosupeljskih odmevov Brane Petrovič se je udeležil pohoda s fotoaparatom in kamero.Recitacija Prešernovih Ukazov

Pevski zbor Zgodnja danicaPred Kulturnim domom Grosuplje so ob 8. uri zjutraj pevci Mešanega pevskega zbora Zgodnja danica zapeli našo himno Zdravljico, Ivo Puhar, član UTŽO, pa je recitiral Prešernovo pesem Ukazi. Pozdravila nas je vodja UTŽO Andreja Smolič, vodja pohoda Martin Oblak je dal zadnje napotke pohodnikom in kolona je krenila proti Spodnji Slivnici. Zadnja straža je bil Anton Rajh.

Soorganizatorji turistično-kulturne prireditve so Turistično društvo Kopanj s predsednico Olgo Gruden, Kulturno društvo France Prešeren Račna in Zveza kulturnih organizacij Grosuplje. Poskrbeli so, da so se pohodniki ob prihodu na Kopanj čutili sprejete, pripravili so kulturni program in pogostitev. Osmi februar je bil letos na nedeljo, zato se je kulturni program začel po nedeljski maši, ki jo je daroval kopanjski župnik Janez Kebe.

V prijetno ogreti Marijini cerkvi so najprej nastopili učenci kopanjske osnovne šole s svojimi razmišljanji o Prešernu. Mešani pevski zbor UTŽO iz Grosuplje, ki ga vodita dirigentka Gabrijela Cedilnik in korepetitor Primož Cedilnik, je zapel tri pesmi: dve na Prešernovo besedilo Pod oknom in Izgubljena vera ter Potočnikovo Ljubezen do domovine. Ansambel ustnih harmonik Soramonica je zaigral nekaj priredb, zanimivo je bilo slišati Ravelov Bolero v njihovi izvedbi. Mlada Zarja s svojimi mladostnimi, čistimi in zvonkimi glasovi vedno navduši. Učenci Osnovne šole Louisa Adamiča Grosuplje so recitirali Prešernovo pesem Lepa Vida. Za konec sta Duo Klara in Erni, oba študenta Akademije za glasbo Ljubljana, zapela in zaigrala na violino in klavir belokranjsko ljudsko Pastirče mlado. Prireditev je vodila Sabina Benedik. Kopanjski organizatorki Olga Gruden in Jožica Podržaj sta se zahvalili vsem nastopajočim in povabili na druženje pred župniščem.

V posebni sobi v župnišču smo si lahko ogledali razstavo študij telesa, z naslovom Figura, ki so jo postavile slikarke UTŽO.

Zjutraj, ko smo krenili na pot, smo občudovali pravo zimsko idilo. Drevje je bilo oblečeno v snežno belo ivje od vrha do tal. Proti poldnevu se je otoplilo in ivje je odpadlo, zato pa je bila hoja nazaj prijetnejša. Na lepo sončno nedeljo smo tako zaključili deveti Prešernov pohod. Po odzivu navdušenih pohodnikov se je pojavila želja, da organiziramo pohod še kdaj med letom.
Prispevek pripravila: Marija Samec
Fotografije: Marjan Trobec

(Skupno 11 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: