Dvorana Mestne knjižnice Grosuplje, 18. marec 2015
Bralni klub Beremo ob kmečki peči, ki ga podpirata Mestna knjižnica Grosuplje in Univerza za tretje življenjsko obdobje Grosuplje, uspešno deluje. Zbiramo se vsako zadnjo sredo v mesecu in se pogovarjamo o prebranih knjigah.
Magistra Tilka Jamnik je prišla med nas z idejo, da bi se povezali z osnovnimi šolami v kraju, se dogovorili za skupne knjige, ki bi jih prebrali in se na skupnem srečanju o njih pogovarjali. Za začetek smo v dogovoru s koordinatorko medgeneracijskega branja v Mestni knjižnici Grosuplje Tanjo Zavašnik izbrali knjigo Cvetke Bevc Desetka.
V sredo, 18. marca 2015, smo se srečali v dvorani Mestne knjižnice Grosuplje bralni klub Beremo ob kmečki peči in deveti razred OŠ Louisa Adamiča s Tovarniške ceste v Grosupljem z njihovo knjižničarko in učiteljico slovenščine. Za uvod nam je Tanja pokazala filmček, v katerem je sama avtorica predstavila svojih deset junakov iz knjige Desetka. Ta skupinski roman opiše združbo petih fantov in petih deklet, ki hodijo na isto šolo, vendar se vsak spopada s svojim problemom: mamila, nerodnost, računalniška strast, zanimanje za klasično glasbo, ki je drugi člani ne marajo, homoseksualnost, pijančevanje, drugačnost. Vsak pripoveduje svojo zgodbo, a hkrati vzpostavlja odnose z drugimi v skupini in z okolico, starši in učitelji.
Sedeli smo v krogu in se najprej predstavili. Odrasli bralci se že dolgo poznamo, zanimivo pa je bilo poslušati mlade. Fantje so bili bolj korajžni kot dekleta. Večina jih ima odklonilen odnos do branja, toda v pogovoru se je pokazalo, da znajo presojati like in dogodke iz prebrane knjige. O Desetki so imeli skoraj vsi odklonilno mnenje. Pisateljica je prestara, da bi lahko razumela svet mladih, jezik, ki ga govorijo junaki, ni tak, kot ga poznajo oni, sistem znakov za SMS-e se jim je zdel prekompliciran in ga sami ne uporabljajo.
Odrasli bralci smo poskušali ugotoviti, kateri lik jim je bil všeč, če jim je kateri pomagal rešiti kakšen njihov problem, kako gledajo na zabave in pijančevanje ter vandalizem med mladimi. Predvsem fantje so imeli jasno oblikovano svoje mnenje o osebah in dogodkih. Med dekleti jim je bila všeč svetlolasa Barbi, ne pa alpinistka Roberta, ki se ni ozirala na modne trende, ampak je tudi v šolo hodila v gojzerjih. Nam odraslim se je zdela najbolj zrela in samostojna.
Dekleta so bila večinoma tiho. Tudi one so izbrale Barbi kot pozitiven lik. Rade bi ji bile podobne. Sicer ne berejo rade, jih pa kdaj kakšna knjiga pritegne. Na koncu so nam mladi svetovali, katere knjige, ki jih tudi sami radi berejo, priporočajo nam v branje.
Odrasli bralci smo bili veseli srečanja z mladimi. Spoznali smo prijetne, zrele mlade dekleta in fante, ki so nam vrnili vero, da naša mladina ni slaba, kot prevečkrat beremo in poslušamo. Polepšali so nam dan.
Prispevek pripravila: Marija Samec
Fotografije: Tanja Zavašnik
Oznake: Cvetka Bevc, medgeneracijsko branje