116.11.2013 smo se ljubiteljice likovne umetnosti odpeljale proti Benetkam, da bi si ogledale sloviti, že 55. BENEŠKI BIENALE (Biennale di Venezia). Gre za eno največjih in pomembnejših razstav sodobne likovne produkcije na svetu, ki jo prirejajo na vsaki dve leti že vse od leta 1895. Na bienalu je letos sodelovalo več kakor 150 umetnikov iz 37 držav. Dan je bil presenetljivo lep in sončen, umetnine pa so nas presenetile in nam vlile veliko mero inspiracije.
Andrejkini vtisi: »Tovrstno razstavo sem obiskala prvič. Najprej smo si ogledale razstavo v Giardinih, Centralni paviljon, kjer je skupaj zbranih več del iz različnih držav. Nato smo si ogledale še ostale paviljone v tem parku. Imela sem občutek, da se pred mano odpira svet. Impresioniral me je ruski paviljon. Iz stropa sobe so leteli kovanci v kletne prostore, ki smo jih opazovali, zaščiteni z dežniki.
2Obiskale smo še drugi del razstave v Arsenalu. Tudi tukaj smo videle vrhunska umetniška dela. Zaradi obsežnosti si je nemogoče vse ogledati. Razstavljena so bila dela z vsega sveta, veliko različnih umetniških zvrsti v različnih tehnikah: risanje, slikanje, kiparstvo, arhitektura, umetnostna grafika, fotografija, kaligrafija, grafično oblikovanje, filmska, likovna, besedna, spletna, abstrakna. Preden smo se razšle, smo se ustavile na čaju. Tam smo strnile svoje misli, občutke, videnja. Pravi občutki so se mi začeli oblikovati šele v naslednjih dneh. Kaj vse je umetnost in na kakšen način se lahko izraža umetniška duša?
Z obiskom Bienal sem si razširila obzorje umetnosti. Vesela sem, da sem lahko preživela dan med umetniškimi deli s čudovito družbo.«
Brankini vtisi: »Presenetile so me instalacije, ki so se raztezale na številnih lokacijah. Zanimivo mi je predvsem razmišljanje o tem, kako so jih postavljali. Grafika me je navdušila predvsem takrat, ko je bila ustvarjena v barvah. Največkrat sem se ustavila ob realističnih slikah, predvsem tam, kjer je umetnica s fotografsko natančnostjo naslikala dele telesa. Zapomnila sem si tudi zanimive kolaže v spominskih knjigah. Seveda pa so v mojem spominu ostali tudi vzdušje, vrvež in Benetke same, ki so vsekakor nekaj posebnega.«
Beneški bienale smo obiskale: Mentorici Alenka Čož in Urša Meke ter Saša Jaklič, Branka Šinkovec, Joži Čož, Tadeja Šinkovec, Erika Mlinar, Maja Jurjevič in Andrejka Trontelj.

Napisali Urša Meke in Alenka Čož

(Skupno 14 obiskov, današnjih obiskov 1)