Dvorana Mestne knjižnice Grosuplje, torek, 25. marca 2014, ob 19. uri

Četrti večer ciklusa Barve glasbe in besede nas je združil v dvorani Mestne knjižnice ob prijetni temi o pomladi.

Ana Gale: Pomlad

IMG 5397Ste jo čutili?
Prav zdaj je prišla.
Z vetrom od juga je zadišala,
sprožila deževno je kapljo na tla
in s krili dveh ptic
pod nebo se pognala.
In že je povsod:
V češnjinih brstih,
v meževnih mladikah
v otroških piščalkah
in sredi srca.

IMG 5391Vrhunski glasbeniki godalnega kvarteta M.ARS: violinistki Mojca Menoni Sikur in Vanja Bizjak Podlesek, violistka Mateja Ratajc in violončelist Martin Sikur so za glasbeni del večera izbrali romantičnega skladatelja Wolfganga Amadeusa Mozarta in njegov Godalni kvartet št. 14 v G-duru, imenovan Pomladni kvartet. V vabilo so zapisali: »Vsi imamo radi Mozarta! Nešolan ljubitelj glasbe ga rad posluša zaradi čistega užitka, ki mu ga prinaša. Njegove simfonije, koncerti, sonate, opere in komorna dela so prijetna za ušesa in godijo čutom. Mozartova glasba zveni tako brez napora in naravno, da se neizvedencu zdi višek preprostosti. Izučen glasbenik tudi obožuje Mozarta, vendar iz drugih vzrokov. Njegovi glasbi nikoli ne doraste. Čim bolj kdo pozna Mozarta, tem večje čare odkriva pri njem, tem bolj pretanjene podrobnosti, tem večje umetniške globine.

Ko se je Mozart preselil na Dunaj, se je otresel očetovega vpliva in zaživel svobodno in brezskrbno življenje, ki mu je narekovalo optimistično glasbo. Kakor pri delih Narave se zdi, da je Mozartovo delo nujno prav takšno, kakršno je ustvaril. Njegova glasba je tako dovršeno izpeljana, da ni odveč niti ena sama nota. Kvarteti so prvič zazveneli na domači zabavi. Navada je bila, in je še danes, da so se glasbeniki dobivali in skupaj igrali. Med letoma 1782 in 1785 je Mozart napisal šest godalnih kvartetov, ki jih je posvetil Josephu Haydnu.« Prvega, „Pomladnega“, smo poslušali na tem koncertu.

IMG 5393Barve besede v pesmih o pomladi so nam predstavili recitatorji Univerze za tretje življenjsko obdobje Grosuplje: Katja Bricelj, Rozi Fortuna, Cvetka Gole, Kristina Oblak, Martin Oblak, Ivo Puhar in Marija Samec iz skupin za literaturo, angleščino in nemščino. Pesmi so povezali v štiri vsebinske sklope, ki so se zvrstili med štirimi stavki Mozartovega godalnega kvarteta. V prvi sklop pesmi so uvrstili dve slovenski ljudski, peto in nepeto, in pesmi neznanih avtorjev, iz anakreontike in Carmine burane. Pred drugim stavkom kvarteta smo poslušali avtorje iz Grosupljega in okolice. Zazvenele so pesmi Ane Gale, Vinka Žitnika iz Grosupljega, Iva Zormana iz Šmarja – Sapa in Jožeta Kastelica iz Šentvida pri Stični. Sledile so pesmi znanih slovenskih avtorjev: Župančiča in Minattija, ki sta prispevala veseli moški glas, in Lili Novy in Vide Tauferjeve, ki sta o pomladi zapeli z malo bolj temnimi toni. Zadnji sklop pesmi tujih avtorjev je izbrala Katja Bricelj, ki vodi skupino za angleščino: Goethejevo Majsko, Masefieldovo Veter Zahodnik, ki jo je prevedla Gabrijela Cedilnik, in dve pesmi Wordswortha: Narcise v prevodu Andreja Arka in Pesem o Lucy, ki jo je prevedla Joži Čož.

Uživali smo v dobri glasbi in lepi besedi. Vsa dvorana je bila odeta v rumeno cvetje in je klicala pomlad v naravo in naše duše.

Zapisala Marija Samec
Fotografije Vida Curk

(Skupno 11 obiskov, današnjih obiskov 1)