Slavnostni dogodek ob tridesetletnici Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje smo praznovali 20. marca 2014 v Klubu Cankarjevega doma v Ljubljani. Dogodek je potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja. Iz Grosupeljske UTŽO smo se srečanja udeležili Andreja Smolič, Marjeta Tololeski in Ivo Puhar.
Za sproščen začetek je poskrbela pevka Ana Vipotnik, ki je zapela pesem Ne čakaj pomladi, ne čakaj na maj. Na kitari jo je spremljal kitarist Igor Leonardi.
Minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Jernej Pikalo je v svojem pozdravnem nagovoru spregovoril o izobraževanju starejših v družbi znanja. Minister je poudaril, da gre pri Slovenski univerzi za tretje življenjsko obdobje za prostovoljstvo, ki ga v tej družbi nikoli ne poudarjamo dovolj. Poudaril je, da na ministrstvu razvijajo koncept vseživljenjskega učenja, saj želijo, da se izobraževanje ne konča z formalnim izobraževanjem, temveč je to vseživljenjski proces. Minister je povedal, da bomo v Sloveniji v prihodnjih dneh začeli z izvajanjem ene največjih mednarodnih raziskav s področja merjenja in ocenjevanja kompetenc odraslih, kjer bo Slovenija sodelovala prvič. Gre za mednarodno raziskavo PIAAC, ki poteka pri OECD ob podpori Evropske komisije. Ob tej priložnosti je minister pozval prisotne, da prenesejo to novico med svoje člane UTŽO-ja , ki bodo dobili povabilo k sodelujeju v raziskavi, da se povabilu odzovejo, saj bomo na tak način pridobili pomembne konkretne rezultate za spodbujanje in krepitev kompetenc in znanja pri prebivalstvu. Rezultati bodo izjemnega pomena za načrtovanje prihodnjih politik.
Izobraževanje odraslih je po mnenju ministra pomemben most med generacijami, ki znajo in med tistimi, ki si želijo znati. Vendar to ni starostno pogojeno. Niso zgolj mladi tisti, ki učijo starejše, temveč je pogosto tudi obratno, saj imajo starejši prebivalci ogromno izkušenj in življenjskih znanj, ki jih lahko prenašajo na mlajše. Ravno Univerza za tretje življenjsko obdobje temelji na tej medgeneracijski simbiozi, na povezovanju generacij, ki s tem medsebojno prenašajo izkušnje, znanja in veščine. Predvsem pa je pri tem pomembna socialna mreža, ki ob tem nastaja in kamor se lahko vključijo starejši prebivalci. Minister je še poudaril, da so v predlogu Zakona o visokem šolstvu predvidene rešitve, s katerim bo imel vsak državljan Republike Slovenije pravico do rednega vpisa na visokošolski študij, ne glede na starost.
Predsednica Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje, prof. dr. Ana Krajnc, je v svojem nagovoru, ki ga je poimenovala Pogled nazaj, pogled naprej, dotaknila vseh pomembnih dogodkov, od leta 1984 dalje in seveda nakazala tudi pot za naprej.
Z Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti nas je pozdravil Aleš Kenda. Spregovoril je o dejavnem staranju, kot izzivu sodobne družbe.
V kulturnem programu sta ponovno nastopila pevka Ana Vipotnik in kitarist Igor Leonardi in nam predstavila skladbi Ne prižigaj luči v temi in Zemlja pleše. Igralka Saša Pavček, nas je v odlomku iz mono komedije Al en al dva?, popeljala v vinorodno Primorsko. Za zaključek kulturnega dela sta poskrbela Janez Škof na diatonični harmoniki, ki je tudi prepeval ob igranju in Marjan Starič na tolkalih. Program je povezovala slušateljica UTŽO Ljubljana Tjaša Jeraj
Ob zaključku slavnostnega dogodka, je prof. dr. Ana Krajnc podelila najuspešnejšim Univerzam častna priznanja za dolgoletno požrtvovalno in ustvarjalno izobraževalno delo ter delovanje v lokalnem in širšem okolju. Med izbranimi je bila tudi Univerza za tretje življenjsko obdobje Grosuplje. Častno priznanje je prevzela predsednica UTŽO Grosuplje Andreja Smolič. Za dolgoletno sodelovanje se je zahvalila tudi svoji sodelavki Alijani Šantej.
Zapisal: Ivo Puhar
Fotografiral: Ivo Puhar