Angleška skupina, ki jo vodi mentorica Katja Bricelj, je posebna skupina. Skupaj so že deveto leto. Nekaj članov je odšlo, nekateri so prišli na novo. Vsi pa z veseljem prisluhnejo svoji mentorici, ki jim, ob podajanju znanja iz angleščine, nudi odlična predavanja o umetnosti vseh vrst. Letos so se posebej posvetili Shakespearu in Cervantesu ob njuni okrogli obletnici.
Vsako leto organizirajo poučno ekskurzijo v kakšno zanimivo slovensko mesto. Letos so izbrali Koper. Moška člana, Miro in Lojze, sta vozila, ženski del ekipe pa je bil zadolžen za vodenje po znamenitostih. Preštudirati so morale znano literaturo o mestu, o cerkvi, trgih in ulicah, da bi nas »in situ« seznanile z vsemi podrobnostmi. Katja pa se je dogovorila s kustosinjo za vodenje po muzeju. Vsak je prevzel svoj del odgovornosti, da je dan potekal organizirano kot učna ura.
Parkirali smo na parkirišču blizu morja in se najprej posedli za s soncem obsijano mizo na kavo, da smo pričakali uro, ko se pokrajinski muzej odpre.
Palača Bergramoni – Tacco iz 17. stoletja, kjer domuje muzej, je ena od lepših baročnih arhitektur v mestu. Pred letom dni so jo v notranjosti in na zunaj popolnoma obnovili, odprli so tudi lep vrt z lapidarijem, kjer smo pričakali našo vodnico. Najprej nam je predstavila zunanjost palače, potem pa nas je popeljala še po razstavljenih zbirkah. Občudovali smo lepe prostore, zanimive postavitve arheološkega gradiva od pradavnine naprej. Videli smo kopijo znamenitega krkavškega kamna, ki skriva svoj izvor in starost, zato je še bolj zanimiv. V dvorani na piano nobile (bivalnem nadstropju) so pripravljali prireditveni prostor za slovesnost, na kateri je predsednik države Borut Pahor podelil Valvasorjeva priznanja, najvišja priznanja za delo na področju muzealstva. Kar dolgo smo se zadržali v muzeju, vse nas je zanimalo, tudi kustosinja, umetnostna zgodovinarka, nam je vedela veliko povedati o kamenitih in drugih spomenikih istrske umetnosti. Pospremila nas je še na trg ob katedrali, potem pa se je morala vrniti v muzej k obveznostim, ki spremljajo obisk predsednika v taki ustanovi.
Sami smo si ogledali stolnico Marijinega vnebovzetja. Marjeta nam je v katedrali razložila zgodovino in umetnostne spomenike. Pridružil se nam je starejši gospod, ki je bil zadolžen za varovanje cerkve. Nekaj časa nas je poslušal, potem pa nam je kar sam začel pripovedovati in razkazovati posebnosti v cerkvi. Peljal nas je v ozadje prezbiterija in nam pokazal novo grobnico za škofe, v kateri je že pokopan škof Jenko. Opozoril nas je na restavrirano najdragocenejšo umetnino cerkve, sliko Madone na prestolu s svetniki, delo Vittora Carpaccia iz leta 1516. Prijazno se je sprehodil z nami po cerkvi in hvaležni smo mu bili za vse zanimive informacije.
Rozi nam je razdelila razmnoženo gradivo o Kopru, da smo se seznanili tudi s tistimi predeli mesta, ki jih nismo obiskali. V preddverju primorske univerze so se predstavljale evropske univerze in vabile na študij v tujino. Sprehod med mizami z reklamnim gradivom in pogovori v angleščini s predstavniki univerz je bil zanimiv in poučen.
Ura se je že prevešala v pozno popoldne, zato smo se odpeljali še v Divačo, v filmski muzej v lepo obnovljeni kraški Škrateljnovi hiši. Posvečen je slovenski igralki nemega filma Iti Rini, ki se je rodila v Divači 1907. leta kot Ida Kravanja. V domiselno urejenem skednju pa spremljamo zgodovino slovenskega filma. Na velikem platnu se vrtijo odlomki iz najbolj znanih filmov, z znanimi igralci, ki nam zbudijo nostalgijo po starih časih. Na multivizijskih zaslonih si lahko preberemo življenjepise igralcev in jih občudujemo na fotografijah. V vitrinah so razstavljene obleke, kamere, kovček z ličili … Kamor se obrneš, najdeš kaj zanimivega iz filmskega sveta.
Bil je ravno svetovni dan muzejev, zato je bil vstop v muzeje prost. Zadovoljni in polni novih vtisov in znanj smo zaključili dobro pripravljeno ekskurzijo na lep sončen dan, 18. maja 2016.
Zapisala Marija Samec, fotografiral Miro Gavez
Oznake: ekskurzija, filmski muzej, Koper, Pivka, zgodovina