









Pod okriljem UTŽO Grosuplje je delovala pohodniška skupina, ki je vsak teden obiskovala različne kraje po Sloveniji, premalo pa smo poznali domače kraje. Kopanj, kjer je nekaj let bival naš največji pesnik France Prešeren, pa je zanimiva, a premalo znana in turistično označena lokacija v naši občini. Želeli smo našim občanom in vsej Sloveniji predstaviti naravno lepoto osamelca Kopanj sredi Radenskega polja in izpostaviti pomen Prešernovega bivanja tu pri starem stricu, župniku na Kopanju.
Zato je pohodniška skupina je leta 2007 trasirala pot za Prešernov pohod iz Grosupljega do Kopanja. Poleg Martina Oblaka, ki je tedaj vodil pohodniško skupino, sta sodelovali tudi tedanja vodja UTŽO Andreja Smolič in njena pomočnica Dora Adamič. Logotip na označevalnih tablah ob poti je narisala slikarka Sandi Zalar. Pohod je označen na topografski karti uradno kot Prešernova pot.
Tudi letos smo se 8. februarja, na slovenski kulturni praznik, zbrali ob Kulturnem domu v Grosupljem. MePZ Zgodnja danica je zapel slovensko himno, Ivo Puhar je recitiral Prešernovo pesem Dohtar, ob odsotnosti predsednice UTŽO pa je pohodnike na pot pospremila njena namestnica Vida Curk. Posebej je pozdravila skupino pohodnikov iz Celja in člane Planinskega društva Ojstrica.
Pohodniki so se pod vodstvom Antona Rajha in Stanka Špeharja podali peš iz Grosupljega po evropski pešpoti E6 do Spodnje Slivnice, nato skozi gozd do vasi Predole, sledil je spust do Račne in vzpon na Kopanj, 392 m visok kraški osamelec s cerkvijo, župniščem in podružnično šolo.
V cerkvi Marije Vnebovzete na Kopanju smo nadaljevali s proslavo v čast slovenskemu kulturnemu prazniku.
Proslave sta se udeležila oba podžupana naše občine Matjaž Trontelj in Janez Pintar, ki je s prijetnim in duhovitim nagovorom pozdravil naše praznovanje in poudaril pomen kulture, jezika in umetnosti za obstoj naše narodne identitete. Ljubezen do jezika in kulture, s tem pa tudi do svojega naroda in države, pa izhaja iz družinske vzgoje in okolja, v katerem človek živi.
Slavnostni govor je pripravila dr. Jožica Narat Müller, ki se je sprehodila skozi zgodovino slovenskega jezika in kritično opozorila na odnos do jezika in naše zgodovine danes.



Prireditev je povezovala Marija Samec, izbrana besedila sta brala in recitirala Ivo Puhar in Franci Zorko. Letos mineva 120 let od smrti pisatelja Janeza Trdine, zato smo izbrali odlomka iz njegovih spominov, kako se je kot srednješolec srečal z dr. Francetom Prešernom v Ljubljani in kasneje s Primičevo Julijo v Novem mestu. Recitatorja pa sta recitirala štiri pesmi Janeza Menarta ob enaindvajsetletnici njegove smrti.
Z ubranim petjem predvsem uglasbenih Prešernovih pesmi in pesmi drugih slovenskih pesnikov je proslavo popestril MoPZ Šmarje – Sap pod dirigentskim vodstvom Polone Kopač Trontelj. V toplo zakurjeni cerkvi nas je nagovoril tudi kopanjski župnik, častni kanonik Janez Kebe, ki je spregovoril o Prešernovi veri.
Avtobus je pripeljal na Kopanj tiste, ki se pohoda niso mogli udeležiti, po končani prireditvi pa je pohodnike odpeljal nazaj v Grosuplje. Na cilju pohoda so udeležence čakali krofi, topel čaj in še kaj. Člani Kulturnega društva France Prešeren Račna so vodili po razstavi v kašči ob cerkvi.
UTŽO Grosuplje pa je pesniku na čast položila venček ob spominski plošči na župnišču. Cerkev je bila polna, poslušalci zadovoljni. Vreme je kljub slabi napovedi zdržalo. Pohodniki in kulturniki smo si obljubili, da se naslednje leto spet srečamo na Kopanju.
Zapisala Marija Samec, fotografirala Vera Puhar