23. aprila je praznik, svetovni dan knjige, ki ga je proglasil UNESCO leta 1995. Pred pandemijo smo ga praznovali kot noč knjige. Njegov namen pa je preko najrazličnejših kulturnih dogodkov promovirati branje in knjigo v vseh plasteh družbe.
In v čast prazniku knjige je naš meščan Franci Zorko, ki je tudi član UTŽO Grosuplje, predstavil svojo novo knjigo kratkih zgodb UMETNOST MOŽNEGA V MOKREM DOLU.
Za uvod v ta večer je zapel MePZ Grosuplje, ki ga vadita in vodita zborovodkinja Gabrijela Cedilnik in Primož Cedilnik, ki je solista Toneta Zalarja in Tineta Zibelnika ter zbor spremljal na harmoniki. Zapeli so dve pesmi: Dve beli brezi in Grosupeljsko, himno našega mesta, za katero je besedilo in glasbo napisal profesor Edvard Adamič s Police.
Pred nami je torej nova knjiga Francija Zorka Umetnost možnega v Mokrem Dolu. Delovni in ustvarjalni pisec je tokrat svojega junaka Tineta postavil v okolje lokalne politike v socialističnem času. Ambiciozen fant, ki je rad sredi dogajanja, sprejme politično funkcijo v mladinskih vrstah. Delo opravlja z vso resnostjo in zagnanostjo, vedno z mislijo, da bo za vse dobro.
Z mamo se je težko prebijal skozi življenje, zato je bil vajen vsega hudega. Navajen na skromno življenje je tako ravnal tudi kot mladinski funkcionar. Skozi politično kariero mladinskega funkcionarja pa je spoznaval tudi šolo življenja, kot Cankar v enajsti šoli pod mostom.
Odkar uživa v zasluženem pokoju, je napisal in izdal že tri knjige: Zgodbe iz Mokrega Dola (2014), Življenje je kot cvetoče polje (2018), Boža in Bučko (2019), četrta pa je ta, letošnja – Umetnost možnega v Mokrem Dolu (2022). Knjiga je izšla v samozaložbi. Avtor jo je sam napisal, oblikoval in založil. Pri izdaji pa sta mu pomagala JSKD Ivančna Gorica in UTŽO Grosuplje.
Medtem ko je nastajala njegova knjiga, je pomagal še pri pripravi dveh knjig pesnice Mirjane Šernek iz Šmarja – Sapa in prozaistke Majde Senčar iz Grosupljega. Predvsem pa je veliko bral – v Jurčičevem letu je prebral celotno zbrano delo Josipa Jurčiča – nekaj malega nastopal in tudi vodil prireditve.
Francijev knjižni junak Tinček se, ker so bile vse druge popoldanske dejavnosti v mladinski delovni brigadi v Novem Beogradu že zasedene, udeleži fotografskega tečaja. In še vedno rad fotografira, vodi pa tudi fotografsko skupino pri UTŽO Grosuplje. V preddverju Kulturnega doma v Grosupljem je te dni na ogled razstava njihovih ‘uličnih fotografij’. Zanimiva je naslovnica knjige, ki je računalniško obdelana fotografija krajev iz okolice našega mesta. Franci svoje knjige tudi sam ilustrira.
Prijeten dogodek v dvorani Mestne knjižnice Grosuplje je popestrila glasba. Poleg MePZ Grosuplje sta nastopili tudi Francijevi vnukinji Mihaela na klavirju in Elizabeta na flavti. Večer pa je zaključila s svojim lepim glasom Mirjana Šernek. Avtor in samozaložnik Franci Zorko pa je vsem nastopajočim in obiskovalcem v dvorani podaril svojo tokratno knjigo.
Napisla Marija Samec
Fotografije so iz družinskega arhiva Zorkovih.
Video posnetek z dogodka, ki ga je posnel Uroš Petrovič, si lahko ogledate s klikom tukaj!