Na razstavi v Mestni knjižnici Grosuplje so se s svojimi deli predstavili  udeleženci letošnje fotodelavnice,  ki jo je v okviru Univerze  za tretje življenjsko obdobje že sedmič vodil mentor Marjan Trobec.

Z majem se je izteklo študijsko leto Univerze za tretje življenjsko obdobje in slušatelji nekaterih krožkov smo  se s svojimi  dosežki in novimi znanji  predstavili tudi občinstvu.  Najboljše od tega, kar je v minulih mesecih nastajalo v fotodelavnici, smo 23. maja pokazali na razstavi v grosupeljski Mestni knjižnici. Razstava je že tradicionalna, letos je bila pripravljena sedmič, na njej pa se je v sedmih letih, odkar mentor Marjan Trobec vodi fotodelavnico, skupaj z njim predstavilo 40 fotografov s kar 224 fotografijami.  Nekateri, tisti, ki so želeli  resnično utrditi znanje o digitalni fotografiji ter spoznati čim več njenih skrivnosti, so se fotodelavnice udeležili večkrat, na razstavah pa pokazali svoj napredek.

Na tokratni razstavi, ki smo ji dali naslov Ujeta stotinka, se nas skupaj z mentorjem predstavlja deset. In zakaj naslov Ujeta stotinka? Ker je stotinka sekunde, kot smo se naučili, tista mejna časovna vrednost, pri kateri  še lahko iz roke, torej brez stativa, naredimo dobro fotografijo. In na razstavi res prevladujejo terenske fotografije, ujeti trenutki s potovanj, sprehodov, izletov, obiskov športnih prireditev. Vsak od razstavljalcev pa je pripravil tudi fotografski kolaž, sestavljeno fotografijo, ki je mentorju Marjanu Trobcu še posebno pri srcu, udeleženci fotodelavnice pa smo šele ob njegovih pobudah in navodilih spoznali pripovedne možnosti te posebne fotografske zvrsti.  In zakaj sploh fotodelavnica zdaj, ko so fotoaparati že tako izpopolnjeni, da ponujajo paleto prednastavitev za številne prizore, ki se nam ponujajo, računalniški programi pa vse to kar sami lepo razporedijo v mape? Zato, ker te potem, ko do dobra spoznaš svoj fotoaparat ter  osnovne principe fotografiranja, zamika, da bi v fotografijo vnesel tudi svojo lastno kreativnost, tako pri snemanju kot pri poznejši računalniški obdelavi. Želiš preizkusiti medsebojno odvisnost časa, odprtosti zaslonke ter ISO vrednosti, želiš se poigrati  s svetlobo, kontrasti, triki in to pot nam je odkrival Marjan Trobec.

Na otvoritvi je razstavljalce in obiskovalce pozdravila predsednica Univerze za tretje življenjsko obdobje Andreja Smolič, program pa so popestrili  ženska vokalna skupina  Lastovke, ki letos praznuje petnajstletnico svojega delovanja, ter trije mladi pianisti,  učenci grosupeljske glasbene šole, Filip Suhadolc, Kristina Gruden in Jure Sredinšek.  Večkratni udeleženec fotodelavnice, animator   ter povezovalec programa Ivo Puhar je nato na kratko povzel vsebine,  ki smo jih dvakrat na mesec spoznavali v učilnici Mestne knjižnice pa tudi na terenu, potem pa je o letošnji fotodelavnici spregovoril tudi mentor Marjan Trobec. Ob izročanju diplom pa je opozoril na posebnosti vsakega od udeležencev razstave, na subtilno prepletenost treh barv na kolažu fotografij iz Maroka Marije Tratar, na nostalgični prikaz izginjajoče Istre na fotografijah Vide Curk, na izjemne posnetke v ledeni objem ujetega Peričnika Ane Stefanovič, na vedno zanimive posnetke Kredarice Ivana Lavriča, na pravljični kolaž Višnje Gore Jožeta Grosa in na njegovo sliko starega čevljarskega mojstra z naslovom Poklic, ki izginja, ter na zgodbico Boštanjskega jezera v kolažu Alojza Goriška. Janez Kos se je na razstavi  predstavil z zanimivim kolažem fotografij, posnetih na Gregorjevem sejmu, Andrej Grm je prispeval edino mestno fotografijo, lep posnetek Prešernovega trga v Ljubljani, Drago Andročec  blejsko razglednico in kolaž z zanimive razstave velikonočnih izdelkov Društva podeželskih žena Sončnica, Marjan Trobec pa je temu pestremu izboru dodal svoj kolaž drobnih živalic, ki živijo v Taborski jami, ter edini posnetek s športne prireditve, v stotinki sekunde v zraku ujetega  mojstra na kolesu BMX, če omenim le nekatere od 32 fotografij na razstavi, ki je bila v Mestni knjižnici Grosuplje na ogled vse letošnje poletje
Napisala Vida Curk

Članek je bil najprej objavljen v junijski številki Grosupeljskih Odmevov

(Skupno 9 obiskov, današnjih obiskov 1)