Grosuplje, Mestna knjižnica Grosuplje, 2. 6. 2017
Naša univerza nas je zopet zbrala na že 13. zaključni prireditvi. Mešani pevski zbor U3 je za uvod zapel dve najlepši pesmi iz Avsenikove zakladnice: Gozdovi v mesečini in Lepe ste ve, Karavanke. MePZ U3 v okviru univerze deluje že 4 leta in ves čas ga vodita dirigentka Gabrijela Cedilnik in korepetitor Primož Cedilnik. Zbor postaja vse boljši in samozavestnejši, širi repertoar in nastopa na vseh prireditvah univerze. V jeseni 2016 smo na pobudo in po scenariju dirigentke Gabrijele Cedilnik organizirali odmeven koncert Iz preše gre v sodek z gostjami: Ženskim pevskim zborom Harmonija iz Ivančne Gorice in Pevkami DPŽ Tavžentroža Trebelno iz mokronoške občine. Skupaj smo nastopili tudi v Ivančni Gorici na decembrskem koncertu Pesem nas združuje in v Trebelnem na koncertu Šopek za matere in žene.

Analizo preteklega šolskega leta je podala vodja univerze Andreja Smolič. Izpostavila je skupine in posameznike, ki so s svojim delom oplemenitili delovanje univerze in pripomogli k njeni prepoznavnosti doma in v slovenskem prostoru. Nanizala je nekaj lepih uspešnih akcij in dogodkov, zanimiva arhitekturna predavanja dr. Petra Fistra in o zdravilih in zdravem življenju dr. Boruta Štruklja, izpostavila pa je prostovoljce, ki darujejo svoj prosti čas in znanje tistim, ki to potrebujejo.
Naša univerza vodi projekt, ki je edinstven v Sloveniji. Tujejezičnim učencem na OŠ Brinje pomagajo člani naše univerze: DORA ADAMIČ, TONE PELKO, MILOJKA STANIČ, MARIJA ŽORŽ in dr. MIRJAN ŽORŽ. Voditeljica je prebrala nekaj misli iz pisma, ki ga je Anton Pelko poslal na OŠ Brinje, kjer že drugo leto kot prostovoljec poučuje učence matematiko in fiziko:
»Učenci, s katerimi se družim, so različnih narodnosti, od četrtega do devetega razreda. Prijetni so. So pa z znanjem eni bolj drugi manj v zaostanku od vrstnikov. Razlogi so različni. Problem je jezik, saj so nekateri z različnim predznanjem k nam komaj prišli. Učitelji se trudijo, to vem, a je še premalo. Pri matematiki in fiziki težko napreduješ, če predhodne snovi ne znaš. In večina teh, ki so prišli s trebuhom za kruhom, materialno ni dovolj močnih, da bi lahko najeli profesionalne inštruktorje. Njihovi otroci tako nimajo enakih pogojev kot drugi, zato bo marsikdo mehko izbrisan in trdo kaznovan za vse življenje.

Rad prihajam v šolo, žalosten sem le, ker učenci nimajo dovolj časa. Preobremenjeni so. Predmetov in aktivnosti je veliko. Snovi preveč in različno jo dojemajo. Nekaterim matematika in fizika ne ležita. Novih izrazov je veliko, pa še vsi dobro slovensko ne znajo. Treba je ponavljati, utrjevati, imeti čas, ki ga ni nikoli dovolj, zato tudi rezultatov včasih ni, kot bi si želel. Je pa pri vseh viden napredek in to me veseli. Še bolj, ko vidim, da večinoma radi prihajajo na ure. Dobro se razumemo.
Ko me je konec šolskega leta poklicala učenka vsa navdušena in se mi zahvalila za pomoč, je še rekla: »Letos pa ne bom imela nobenega popravca!« sem kar žarel od sreče. Polepšala mi je dan, teden, celo leto. Ko mi je težko, se spomnim na ta trenutek in moj svet postane lepši.
Družim se z mladimi, to je poseben čar. Osmišljajo mi stara leta in jih delajo bolj prijetna. V učbenikih je snov preveč učeno podana. Kot star inženir tudi sam nisem vsega takoj razumel. Skupaj smo se učili. Snov razlagam na preprost, tehnično-ljudski način.
Ko povem, da inštruiram učence matematiko in fiziko na osnovni šoli, me vprašajo, koliko mi plačajo. Odgovorim jim: »Grem se prostovoljstvo. Pomagam pomoči potrebnim. Če bi me plačevali, to ne bi bila več pomoč. Bil bi biznis, ki ga ne maram, ker prav on uničuje ta naš čudoviti svet.


S tem, ko se grem prostovoljstvo preko UTŽOG, prispevam še kamenček na poti v lepši svet, kjer bo humanost imela domovinsko pravico, vrednote, kot so: sočutje, empatija, ljubezen do narave in okolja pa bodo spoštovane.«
Študijske skupine živijo in ubrano delujejo po zaslugi animatorjev. Izpostavljeni so bili: DORA ADAMIČ, MARIJA BIZOVIČAR, VIDA CURK, ROZI FORTUNA, VERA GAČNIK, MARINKA GOŠNIK, MATEJKA JAVORNIK, DRAGA KOŠAK, MINKA KOVAČIČ, NADA MALUS, SONJA MEH, ERIKA NOVAK, MARTA OVEN, JANEZ PUŠ, ELIZABETA SIMONIČ, MILOJKA STANIČ, NUŠA TRČEK, MARIJA ZAJC, ŠTEFKA ZAJEC. Njihovo delo je, da vzdržujejo vezi med predavatelji, »študenti« in vodstvom univerze, zato se jim vsako leto posebej zahvalimo s knjigo, letos z delom Marije Samec Razglednice z zgodbami. Knjiga je izšla v domoznanski zbirki Mestne knjižnice Grosuplje in prinaša stare razglednice krajev občine Grosuplje s stvarnimi zgodovinskimi podatki in z zgodbami, pripovedmi in spomini, ki so jih avtorici povedali pripovedovalci, informatorji.

S šopkom cvetja smo se zahvalili za predano delo in pomoč pri delovanju naše univerze na različnih področjih: direktorici knjižnice ROŽI KEK, ki z naklonjenostjo in razumevanjem pomaga univerzi reševati prostorsko stisko, MARIJI SAMEC za pomoč pri organizaciji dogodkov UTŽO, KATJI BRICELJ za mentorstvo in delo v recitacijskem krožku, pisateljici MAJDI SENČAR, ki nas razveseljuje s svojimi zgodbami, zborovodkinji GABRIJELI CEDILNIK in korepetitorju ter harmonikarju PRIMOŽU CEDILNIKU, ki z MePZ U3 zborom oblikujeta in popestrita naše prireditve, solistoma MePZ U3 tenoristu TONETU ZALARJU in basistu TINETU ZIBELNIKU, avtorju grosupeljske himne profesorju EDVARDU ADAMIČU, akademski kiparki ANAMARIJI ŠMAJDEK za vse lepe razstave po različnih ustanovah v Grosupljem ter recitatorjem: KATJI BRICELJ, ROZI FORTUNA, MARTINU OBLAKU, IVU PUHARJU, TATJANI ROJKO, MARIJI SAMEC IN FRANCIJU ZORKU, ki so na zaključni prireditvi brali odlomke iz knjige Razglednice z zgodbami.


Za našimi recitatorji je pestro in delovno leto. Tudi današnjo prireditev so pomagali izpeljati z vodenjem in z branjem pripovedi. Nastopili so na šestih koncertih Barve glasbe in besede sezone 2016/2017. Posebej uspešen je bil koncert Barve časa z glasbo sodobne slovenske skladateljice Bojane Šaljić Podešva in s poezijo Thomasa Stearnsa Eliota. Skladateljica jih je povabila v Ajdovščino, kjer živi, da so nastopili 8. februarja letos, na slovenski kulturni praznik, v Pilonovi galeriji. V avgustu pa se obeta še nastop na poletnem festivalu v Novi Gorici.

Berite našo spletno stran, ki jo najdete na UTZOG.SI, in se sproti seznanjate z dogodki, predavanji, izleti, razpisi. Zanjo skrbijo Vida Curk, Ivo Puhar in Marija Samec. Na naši spletni strani lahko spremljate, kaj vse se dogaja na naši univerzi. Pohodniki, ki jih vodi Tone Rajh, pridno objavljajo vabila na pohode in potem tudi zanimive opise poti. Recitacijski krožek prispeva zapise o koncertih Barve glasbe in besede, predstavljena so tudi predavanja dr. Petra Fistra o sakralni arhitekturi na Slovenskem. Slušatelji umetnostne zgodovine vsak mesec obiščejo razstavo ali popotujejo po zanimivih krajih. Želimo si, da bi začeli objavljati opise svojih zanimivih poti na naši spletni strani. Verjamemo, da se marsikaj zanimivega dogaja tudi v drugih študijskih skupinah.

Fotografi nas razveseljujejo s čudovitimi fotografijami, s katerimi opremljajo prispevke.
Skupini za likovno umetnost postavljata razstave po različnih grosupeljskih javnih ustanovah skozi vse leto in o njih poročata na spletni strani. Letošnja zaključna razstava v galeriji Mestne knjižnice Grosuplje ima naslov MED REALNOSTJO IN ABSTRAKCIJO. Mentorica Anamarija Šmajdek nam je razložila naslov razstave in ustvarjalne postopke.
Fotografski krožek z novim mentorjem Francijem Zorkom pridno dela in nadaljuje tradicijo, ki jo je postavil prejšnji mentor Marjan Trobec. Kot vsako leto so tudi letos razstavili svoje najboljše izbrane posnetke v dvorani Mestne knjižnice Grosuplje. Tema letošnje razstave je ŠTIRJE LETNI ČASI.


Prav je, da se ob koncu 13. študijskega leta naše univerze spomnimo še naše vodje Andreje Smolič in njene pomočnice Dore Adamič in se jima zahvalimo za vse delo, ki ga vlagata v našo univerzo. Obe se trudita, da univerza kot društvo deluje po pravilih, da imajo študijske skupine prostore, kjer potekajo predavanja, preskrbita denarna sredstva za posebne projekte, širita prepoznavnost naše univerze in njenega dela v kraju in zunaj njega, iščeta mentorje in animatorje za nove študijske smeri in sploh skrbita, da se vsi dobro počutimo kot člani Univerze za tretje življenjsko obdobje Grosuplje.

Tako smo s prireditvijo, ki sta jo vodila Marija Samec in Ivo Puhar, slovesno zaključili 13. študijsko leto naše univerze. Poslovili smo se za čas počitnic in si zaželeli, da se v jeseni spet snidemo. Preden pa smo se razšli, nam je MePZ U3 ob spremljavi harmonike, ki jo igra Primož Cedilnik, zapel še Himno Grosuplju, ki jo je napisal skladatelj Edvard Adamič. Solista sta bila basist Tine Zibelnik in tenorist Tone Zalar.
Zapisala: Marija Samec

Fotografirala: Marjan Trobec in Franci Zorko

(Skupno 10 obiskov, današnjih obiskov 1)