Mestna knjižnica Grosuplje, junij 1910

Slušatelji digitalne fotografije UTŽO Grosuplje, smo skupaj z mentorjem Marjanom Trobcem pripravili fotografsko razstavo. Vsak izmed nas je pripravil eno samostojno fotografijo in en kolaž. Uradna otvoritev razstave je bila 20. maja 2010 v Mestni knjižnici Grosuplje, skupaj z literarnim večerom o beneški Sloveniji. Dvorana v prvem nadstropju je bila nabito polna. Obiskovalci, ki so si ogledali naše fotografije so bili navdušeni nad predstavljenimi slikami. Dobili smo priznanje obiskovalcev, saj skoraj vse slike zajemajo življenje v naši občini oziroma naši okolici.

Pošteno povedano, tudi nam so bili naši izdelki všeč, saj so vsebovali vse elemente digitalne fotografije, ki smo jih osvojili v treh oziroma štirih letih pod vodstvom našega potrpežljivega Marjana Trobca.

Tako se nam je porodila ideja, da organiziramo ponovno srečanje pod fotografijami. Želeli smo, da povabimo nekoga, ki je strokovnjak na fotografskem področju, da naše izdelke strokovno pregleda in nam še kaj svetuje. Marjan se je dogovoril s priznanim strokovnjakom Jocom Žnidaršičem, enim najvidnejših slovenskih umetniških in reporterskih fotografov. Joco Žnidaršič je poznan po fotomonografijah: Ljubljana, Bohinj, Slovenski vinogradi, Pot k očetu (himalajski potopis), Dobimo se na tržnici, Golf na Slovenskem, Deset let je Slovenija država, Moja Slovenija in Lipicanci, na katere se je kritika odzvala z visokimi ocenami. Sodeloval je tudi kot soavtor v: Zakladi Slovenije, Vojna za Slovenijo, Lepa Slovenija in Planica. Prejel je več kot 50 domačih in tujih nagrad, med njimi tudi World Press Photo , nagrado Prešernovega sklada in Zupančičevo nagrado.

In tako velik fotograf si je ogledal vse razstavljene slike, vsako posebej pokomentiral, dodal dobronamerno pripombo, povedal, na kaj je potrebno paziti, če bi se udeležili kakega večjega foto natečaja. Seznanil nas je tudi z problematiko fotografiranja v težjih pogojih. In na koncu nas je vse skupaj pohvalil in čestital našemu mentorju Marjanu in nam. Všeč so mu bili kolaži, saj je vsaka slika zaključena zgodba zase. Na natečajih pa imajo boljše možnosti za uspeh posamezne slike, saj je natečajev in razstav kolažov malo. Pohvalil je, da smo postavili razstavo v tako lepem ambientu, kot je naša Mestna knjižnica, saj slike niso namenjene same sebi, ampak so namenjene vsem Grosupeljčanom.

Marjan, hvala ti, da si del svojega znanja posredoval tudi nam.

Želimo si, da se taka srečanja z zunanjimi strokovnjaki nadaljujejo tudi v prihodnje

Ivo Puhar

 

(Skupno 12 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: ,