Dvorana Mestne knjižnice Grosuplje, sreda, 25. januarja 2012, ob 18. uri.

Zaključili smo prvo – poskusno – leto bralne značke za odrasle, ki smo jo poimenovali Beremo ob kmečki peči. Uspešno leto je za nami, saj je na naših srečanjih sodelovalo od 10 do 15 bralk, redkeje so se nam pridružili moški bralci.

S klavirsko skladbo Franza Schuberta IMPROMPTU, op. 90, št. 2 nas je za uvod v literarni večer razveselila učenka 8. razreda Glasbene šole Grosuplje Marjeta Valentinčič. Njena mentorica je profesorica Eva Sotelšek.

Branje je pomembno za vsa obdobja človekovega življenja, saj širi obzorja, izobražuje, nudi zabavo in sprostitev, z branjem koristno zapolnimo prosti čas. Dobre bralke so predlagale, da bi se o prebranih knjigah rade pogovorile, izmenjale vtise, mnenja. Tako sta skupaj stopili Mestna knjižnica Grosuplje in Univerza za tretje življenjsko obdobje in organizirali smo srečanja vsako zadnjo sredo v mesecu. Brali smo po seznamu, vsak mesec na drugo temo, za osvojitev značke je bilo potrebno prebrati 5 knjig. Pogovor o prebranem je spodbujal medsebojno sporazumevanje, razvijal komunikativnost, poslušanje, pa tudi strpnost in sprejemanje različnih mnenj. Nekatera poročila so bili pravi eseji.

Pet bralk (po abecednem redu): Rozi FORTUNA, Silva GORŠE, Katarina KOČEVAR, Kristina OBLAK in Majda SENČAR je prejelo iz rok direktorice knjižnice gospe Rože Kek in rektorice naše Univerze za tretje življenjsko obdobje gospe Andreje Smolič kot priznanje za svoje delo knjigo Gospa Mihaela iz Višnje Gore, ki jo je v okviru Domoznanske zbirke Občin Grosuplje, Ivančna Gorica in Dobrepolje izdala Mestna knjižnica Grosuplje. To je knjiga gospe Mihaele Jarc Zajc iz Višnje Gore, ki govori o njenem etnološkem delu, prinaša pa tudi njene spomine, pesmi in kratko prozo.

Ta slavnostni dogodek je popestril gost večera magister Tone Frelih. Prijeten in strokoven pogovor z njim sta pripravili članici literarnega krožka UTŽO in strastni bralki Rozi Fortuna in Kristina Oblak. Gost je spregovoril o žanrski literaturi. Povedal je, da se je razvila v 19. stoletju v časopisih v nadaljevanjih. Naštel je nekaj klišejev, obrazcev, po katerih so pisane kriminalke. Ker se je naveličal neumnih ameriških kriminalk, je napisal svojo in zdaj ima v tisku že tretjo. Skozi prijetno kramljanje smo odkrivali, da gospoda Freliha zanima predvsem, zakaj nekdo naredi kriminalno dejanje. Veliko pozornosti posveča psihološki predstavitvi svojih junakov. Njegovi romani sporočajo to, v kar je prepričan tudi sam, da se kriminal ne izplača, da so kriminalci slej ko prej kaznovani za svoja dejanja. Duhovit in iskriv sogovornik je marsikoga prepričal, da kriminalke in tudi druge vrste žanrska literatura ni nujno slaba literatura. V slabo luč jo postavljajo junaki, ki niso realistični, na primer oholi inšpektor Poirot ali pa nadčlovek Sherlock Holmes. Spregovoril pa je tudi o filmskih življenjepisih, ki jih je napisal, izpostavil je knjigi o režiserjih Štiglicu in Duletiću.

Prijeten večer je marsikomu, ki sicer ne bere kriminalk, približal tovrstno žanrsko literaturo z drugačnega zornega kota.

Prav lepo povabljeni vsi, ki bi radi pokramljali o prebranih knjigah, da se nam pridružite pri bralni znački Beremo ob kmečki peči, vsako zadnjo sredo v mesecu, ob 18. uri, v Koščakovi sobi v Mestni knjižnici Grosuplje.

Marija Samec

(Skupno 3 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: