Grosuplje, 9. maja 2017

Predlog za podelitev priznanja Občine Grosuplje z zlatim znakom
Obrazložitev kandidature (priloga)

Marija Samec je upokojena profesorica slovenskega in ruskega jezika in višja bibliotekarka, rojena Grosupeljčanka. Po končanem študiju slavistike je učila najprej na Osnovni šoli Stična, nato na Srednji šoli Josipa Jurčiča v Stični, upokojitev pa je dočakala v Mestni knjižnici Grosuplje. Bila je skrbnica domoznanske zbirke knjig in člankov, ki jo še vedno dopolnjuje, vodila je literarne večere in pisala v Grosupeljske odmeve o dogodkih v prostorih knjižnice. V okviru projekta Moja ulica je na portalu slovenskih knjižnic KAMRA objavila tri obširne zapise o Grosupljem: Po Veliki, danes Adamičevi cesti od Stare pošte do Praproč, Obrt, trgovina in industrija v Grosupljem in Furmanstvo v Grosupljem v sliki in besedi, z zgodovinskimi podatki in skozi pripovedi in spomine ljudi.

Kot knjižničarka je sodelovala z vrtci v Grosupljem. Skupaj so odkrivali skrivnosti o Koščakovi hiši, Koščakovem hribu, Grosupeljščici, o mlinih, etnološki dediščini naših krajev. Otrokom je pripovedovala zgodbe, ki so jih povedali stari Grosupeljčani o življenju pri nas nekoč.

Od leta 1993 deluje v upravnem odboru društva Županova jama – turistično in okoljsko društvo Grosuplje, kjer je v soavtorstvu uredila in sodelovala pri treh publikacijah in pri četrti, ki je v teku:

– Županova jama – 70 let (1996),
– Županova jama – turistično in okoljsko društvo: 45 let delovanja (2004),
– Županova jama, čudežni svet brez sonca (2006),
– Županova jama – 90 let (v pripravi, izid 2017).

Več kot deset let je pripravljala in vodila letne prireditve društva Županova jama – turističnega in okoljskega društva Grosuplje Zlata jesen in sodelovala kot avtorica in voditeljica na mnogih proslavah v Grosupljem, nazadnje na Maistrovi proslavi 2010 v organizaciji Moškega pevskega zbora Grosuplje.

Urednica in soavtorica je bila pri publikaciji Konjeniški klub Grosuplje in njegovih 50 let delovanja (2007). Kot lektorica je sodelovala pri knjigah 25 let Območne obrtne zbornice Grosuplje s poslovnim katalogom (1999), Kraji in ljudje v Trubarjevi fari (2008), 100 let prostovoljstva, pomoči, zaupanja in sodelovanja (PGD Grosuplje, 2009) in pri drugih gasilskih zbornikih v uredništvu Jožeta Mikliča.

Sodelovala je tudi v publikacijah drugih avtorjev. Napisala je uvode v pesniške zbirke Luna čiča: Pesmi za otroke iz naše loke Mihaele Jarc – Zajc iz Višnje Gore (2002), Jožice Sklepič Tam na samotnem hribčku (2004) in Melite Garvas Danes name dežuje svetloba (2016), prav tako je prispevala uvodno besedilo v knjigo misijonarke Marije Sreš: Ženska ženski (2004). V reviji Dve domovini = Two homelands so ji objavili poročilo o kulturnih prireditvah ob 100-letnici rojstva Louisa Adamiča (1998).

Kot avtorica se je podpisala pod dve knjigi:
– SO Z VILICAMI PISALI (2014),
– RAZGLEDNICE Z ZGODBAMI (2016).

Že v študentskih letih jo je urednica zbirke ljudskih pripovedi, etnologinja Marija Stanonik nagovorila, da je začela zbirati ljudske pripovedi. Ob ostalem delu je od številnih informatorjev desetletja zbirala gradivo, predvsem pripovedi in spomine. Kot katalogizatorka in varuhinja domoznanske zbirke dobro pozna knjižnično domoznansko gradivo. Iz vsega tega gradiva je črpala, ko je leta 2014 izdala zbirko pripovedi z Grosupeljskega območja SO Z VILICAMI PISALI, ki je izšla kot 45. knjiga zbirke Glasovi. Z dopolnjenim in prilagojenim gradivom pa je v decembru 2016 izšla knjiga o grosupeljskih razglednicah RAZGLEDNICE Z ZGODBAMI.

Prejela je občinsko Jurčičevo priznanje za delo na kulturnem področju 1993, ter bronasto in srebrno priznanje Turistične zveze Slovenije za delo na turističnem področju.

Od leta 1998 sodeluje pri Zborniku občin Grosuplje, Ivančna Gorica in Dobrepolje z domoznansko bibliografijo člankov ter drugimi domoznanskimi prispevki, prav tako tudi pri Grosupeljskih odmevih s preglednimi članki s področja kulture in kot lektorica ter članica uredniškega odbora časopisa že od leta 1996.

Po grosupeljski občini je vodila skupine turistov in predstavljala naše kraje mnogim pohodnikom, ki so se udeležili pohodov društva Županova jama – turističnega in okoljskega društva Grosuplje po evropski pešpoti do Županove jame.

Pri Univerzi za tretje življenjsko obdobje Grosuplje vodi literarni in bralni krožek ter organizira strokovne ekskurzije po kulturnih poteh Slovenije in srečanja z zamejskimi Slovenci. Od nastanka zbora poje pri Mešanem pevskem zboru U3, piše scenarije in vodi prireditve, ki jih organizira Univerza.

Zunaj domačega kraja deluje tudi kot odbornica v društvu slovensko-avstrijskega koroškega prijateljstva v Ljubljani in v folklorističnem društvu v Ljubljani, saj še nadaljuje z zbiranjem domoznanskih pripovedi iz naših krajev.

Predlgatelj:  Andreja Smolič v imenu Univerze za tretje življenjsko obdobje  Grosuplje

(Skupno 25 obiskov, današnjih obiskov 1)