Dvorana Mestne knjižnice Grosuplje, petek, 2. marca 2018

V Mestni knjižnici Grosuplje deluje ob sodelovanju Univerze za tretje življenjsko obdobje Grosuplje bralni klub za odrasle bralce Beremo ob kmečki peči. Vsako leto sestavimo seznam knjig, ki jih prebero in se o njih pogovarjamo. Enkrat na leto pa se srečamo z učenci osnovne šole, izberemo skupno knjigo in se na skupnem srečanju pogovorimo o njej.

Projekt »Medgeneracijsko branje mladinskih knjig«, katerega namen je povezati skupine mladih bralcev iz srednjih šol, morda pa tudi osnovnošolcev 3. triletja, in odrasle bralce v istem kraju, je osnovalo Društvo Bralna značka Slovenije, ki deluje v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenija, v sodelovanju z Javno agencijo za knjigo Republike Slovenije.

Letošnja knjiga, ki so jo osnovnošolci 7. razredov dobili v okviru projekta Rastem s knjigo, je bila z Modro ptico leta 2016 nagrajena knjiga Mihe Mazzinija Zvezde vabijo. Izbrali smo jo tudi za naše skupno branje. Mladinski roman pripoveduje o Kaji, ki hoče nastopiti na karaokah, pa jo njen virtualni skrivni zaljubljenec Peter prepričuje, da se bo osramotila. Predstavlja se z različnimi lažnimi osebnimi opisi in imeni in ji pošilja sms sporočila. Prijateljica Ana in njen brat Simon v pravi detektivski akciji pomagata Kaji spregledati, da fant z ožganim obrazom, ki zbuja v Kaji takšno sočutje, da se zaljubi vanj, ni nihče drug kot zaljubljeni Peter. Kaja se vseeno spopade s svojimi strahovi pred nastopom, zapoje in zmaga.

V petek, 2. marca 2018, smo se v dvorani Mestne knjižnice Grosuplje zbrali učenke in učenci 7. a razreda OŠ Louisa Adamiča, njihovi razredničarka Irena Daugul in knjižničarka Sabina Vidmar ter 8 (7 + 1) bralk in bralec bralnega kluba. Stole smo postavili v polkrog, da smo se vsi videli. Svoj pogled na prebrano knjigo so najprej predstavili mladi in to na duhovit in izviren način. Najprej smo slišali osnovne podatke o avtorju. Dve učenki sta najprej zaigrali nekaj ključnih prizorov iz knjige, učenci so posneli celo film in izdelali igrico, v kateri se s pravilnimi odgovori pomikaš naprej po vsebini knjige. Zamislili so si, kaj bi glavni junaki zapisali v svoj dnevnik, spesnili so nekaj pesmi na temo knjige. Narisali so ilustracije in jih duhovito predstavili. Nazadnje so se še opredelili, zakaj jim je bila knjiga všeč in zakaj ne.
Starejši bralci smo izpostavili tiste poudarke iz knjige, ki so nas med branjem vznemirili: zloraba pametnih telefonov in socialnih omrežij, razbite družine, odnosi med mladimi in način, kako konflikte razrešujejo med seboj. Nekateri so knjigo doživeli kot zanimivo, polno humorja, detektivskih dogodivščin, hkrati pa vzpodbudno, da ni treba obupavati, z delom in vztrajnostjo se da marsikaj doseči. Vsaka generacija ima svoje kamne, ob katere se spotika in se mora naučiti, da se jim izogne. Mi, starejša generacija, smo se spotikali ob prave kamne na makadamskih cestah, današnja mladina pa se mora paziti ovir in pasti, ki jim jih nastavlja sodobni čas z novimi tehnologijami.

Za zaključek srečanja smo vsi ugotovili, da smo si ob izmenjavi mnenj ustvarili nove poglede na branje, glavne osebe iz knjige in na njihova dejanja. Obogateni z novimi znanji in spoznanji smo ugotovili, da se bodo mladi, ki tako zrelo razmišljajo, znali v življenju opredeliti, kaj je prav in kaj ne.

Besedilo: Marija Samec
Fotografije: Franci Zorko

(Skupno 12 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: