Na Pugledu (640 m)

V soboto, 21. 4. 2018, smo se pohodniki Univerze za tretje življenjsko obdobje Grosuplje zbrali na običajnem mestu pred Domom kulture. Napovedano lepo vreme je

Pugled in Žiben

privabilo še največje omahljivce, tako se nas je nabralo kar 16 pohodnikov. Oddrveli smo po avtocesti do Ivančne Gorice in potem naprej proti Muljavi in ob Krki do vasi Dvor. Tam smo se ustavili. Potrebovali smo jutranjo kavico, a smo se s težavo prebili do bara, kajti glavni trg na Dvoru je ves prekopan. Vse bodo obnovili.

Ruševine kočevarske hiše

Iz Dvora smo se napotili preko Krke v hribovit, z gozdom porasel predel nekoč zaprtega območja Kočevske, o katerem so krožile razne, tudi strašljive zgodbe. Mimo Lašč in Smuke smo se pripeljali v Stari Log. Pred drugo svetovno vojno močna vas danes ne more ponuditi niti kave popotnikom. Vas je skoraj prazna.

Stari Log med obema vojnama

Vas Stari Log je omenjena že v starih listinah pred prihodom nemških kolonistov. Osnovali so jo slovenski kolonisti. Pozneje so se tu naselili Nemci in vas je dobila nemško podobo. Med vojnama, v kraljevini

Šola v Starem Logu

Jugoslaviji, je bil Stari Log največja Kočevarska vas in središče občine Stari Log. Vas leži v kraški kotlini, okrog so razvrščeni hribi. Pred začetkom druge svetovne vojne je bilo v vasi 124 hiš, imeli so osnovno šolo za vse okoliške vasi, cerkev, trgovino in kot občinski center tudi državne urade. Skoraj vsa kotlina je bila kultivirana. Večino občine so sestavljali obdelana zemlja, travniki, pašniki. Le slaba četrtina občine je bila na slabih površinah porasla z gozdom.

Pod občino Stari Log so spadale naslednje vasi:

Pugled – Hohenberg, cerkev sv. Petra in Pavla

Stari Log (Altlag) je imel  leta 1926  123 hiš, leta 1992 pa le 20 hiš,
v vseh drugih vaseh pa leta 1992 hiš ni bilo več, čeprav so bile leta
1926 vse še naseljene.
Novi Log (Neulag) je imel 29 hiš,
Beli kamen (Weissenstein) je imel 29 hiš,
Šenperg (Schoenberg)je imel leta 1926 20 hiš,
Cesta (Strassle), leta 1926 je bilo v vasi 11 hiš,
Pugled ( Hohenberg) je imel 18 hiš,
v Žibenu ( Oberstein) je bilo 5 hiš,
v Klečeah ( Kletsch) pa 22 hiš.

Cesta – Winkel

V občini je v 257 hišah živelo cca 1800 prebivalcev. Preživljali so se s poljedelstvom, živinorejo, s pomožnimi deli pri Turjaškem grofu (nadelanje cest, gozdarska dela). Razvito

Neulag – Novi Log

je bilo izdelovanje suhe robe, večinoma je to bilo leseno posodje. Nabirali in prodajali so gozdne sadeže. Moški so krošnjarili po avstrijskih pokrajinah. Za vse ni bilo dela, zato se jih je veliko odselilo v Ameriko. Leta 1941 je Kočevsko območje prišlo pod italijansko upravo. V dogovoru s Hitlerjem so se Kočevarji decembra leta 1941 odselili na ozemlje nemške države in vasi so ostale prazne. Italijanska vojska, ki se je utrdila v Starem Logu,  je leta 1942 vse hribovske vasi požgala. Italijani so se pozneje umaknili iz Starega Loga, v vas pa so prišli partizani. Zaradi lastne varnosti so vas pozneje zažgali partizani.

Prijetna pot skozi gozd

Seznanjeni s kratko zgodovino kraja smo se napotili proti Pugledu. Na vaškem križišču so nas table že usmerjale na pravo pot. Po kratkem sprehodu po pašniku smo kmalu dosegli rob gozda.

Bili smo na območju medveda, ki pa se je pred nami skril

Lagodna, rahlo nagnjena  pot nam je dobro dela in vsi nasmejani smo korakali naprej skozi gozd. Svoje pohodnice sem spomnil, da je naš  medved Marko v bližini in nas čuva. Domačini svojega medveda namreč kličejo Marko. V dobri uri se je pot zravnala in kmalu smo prišli na gozdno zelenico. Prišli smo do nekdanje vasi Žiben. Nekaj temeljev je pričalo o tem, da so tukaj bile hiše, še vedno pa je veliko starega sadnega drevja.

Spomenik NOB na Žibnu

Ogledali smo si partizanski spomenik ter se napotili naprej do nekdanje vasice Pugled. Ohranjeni so temelji hiš, lepo so vidni tudi zbiralniki za vodo. Tam smo se malo umirili. Cela »vas« je poraščena s čemažem in nekateri smo izkoristili priložnost ter si nabrali zelišč.

Nabiranje čemaža

Spočiti in dobre volje smo nadaljevali pot. V pol ure smo zopet prišli na jaso sredi gozda. Prišli smo do nekdanje vasi Cesta. Jasa je bila polna cvetočih sadnih dreves.  Veliko je bile češnje. Dogovarjali smo se, da pojdemo sredi junija pogledat, kakšne češnje tam zorijo. Ob vrnitvi v Stari Log nas je že pestila vročina. Na hitro smo se odpravili nazaj do vasi Lašče. V senci smo se odžejali, nekateri pa smo si privoščili tudi hrano. Tako se je končal naš zadnji aprilski pohod.

Besedlo je napisal Anton Rajh
Avtorji fotografij so Vida Curk, Anton Rajh in Ivo Puhar

(Skupno 9 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: , ,