POROČILO O DELU ŠTUDIJSKEGA KROŽKA ASTRONOMIJA
Mentor: Boris Kham
Animator: Marta Freyer
Študijsko leto 2012/2013
Uporabljeno gradivo: članki iz revije Spika, zvezdne karte, članki iz revije GEA, simulacije z interneta: Colorado Physics Simulation, Astronomy Simulations and Animations in gradivo prof. Khama
saturn11-0000000000stackm1Obravnavane vsebine
Mesečni pregled ozvezdij na našem nebu. Planete smo obravnavali po vrsti, kot se kažejo na nebu (Jupiter, Saturn, Mars) in sicer smo obravnavali ozvezdja: Veliki Medved, Mali voz,  Orion, Bik, Voznik, Veliki pes, Mali pes, Dvojčka itd.. V posameznih ozvezdjih smo podrobno spregovorili o glavnih zvezdah : Kastor, Poluks, Severnica, Arktur, Rigel, Sirij, Aldebran itd. V januarju smo obravnavali našega zvezdoslovca Pavla Kunaverja, ki je načrtno opazoval dogajanja na nebu, bil je velik poznavalec meteorjev, ki jim je točno opisoval opravljeno pot. Nadalje smo obravnavali boloide, komete, razvoj peg na Soncu. Ker nam je bilo vreme naklonjeno, smo lahko opazovali sončeve pege in protuberance, pri čemer so se nam pridružili tudi mimoidoči osnovnošolci. Obdelali smo princip gravitacije tako na Zemlji kot v vesolju. Pogovarjali smo se tudi o koncu vesolja, ki pa je še v daljni prihodnosti. Vsakič smo se seznanili tudi s posebnostmi, ki se bodo dogajale do naslednjega srečanja – npr. velika Luna, prehod Venere preko Sonca – kot tudi preko poletja. Naši astronomi so zelo uspešni, saj je letos eden izmed njih odkril supernovo, za kar je kasneje dobil potrditev tudi od drugod. Opazovanje Venerinega prehoda bodo naši astronomi prenašali tudi preko svetovnega spleta.
Žal se slušatelji niso odzvali na predlagano nočno opazovanje zvezd na Kisovcu, ki smo ga zato morali odložiti na kasnejši čas.
Zunaj učilnične dejavnosti: nekaj slušateljev se je udeležilo nočnega opazovanja zvezd na Kureščku, opazovanje sončnih peg pa je že bilo omenjeno pri vsebini. V okviru organiziranega ogleda Venere pa se bo nekaj slušateljev udeležilo tudi napovedanega ogleda na Kureščku.
Sodelovali smo pri odprtju razstave o Koperniku – gradivo je že na učni uri profesor predstavil slušateljem – ter o slovenskem rojaku Avguštinu Hallersteinu, ki je pretežno deloval na kitajskem dvoru, kot tudi o slovenskem astronomu Antonu Perlahu. Profesor je predstavil tudi eno izmed dveh originalnih knjig Nikolaja Kopernika, ki se nahajata v Sloveniji.
Preko poletja se obeta mnogo zanimivosti na nočnem nebu, zato nas je profesor nanje tudi opozoril.
Predlogi in pripombe: Ob vpisu oz. razpisu novega šolskega leta bi za ta krožek potrebovali samo resne prijave, pripraviti pa je treba tudi program ogledov vnaprej zaradi lažjega dogovarjanja s profesorjem.
Predavanj se je udeleževalo povprečno 7 slušateljev od 20 kandidatov na začetku vpisa. Posamezni slušatelji so sodelovali na povprečno 5-tih predavanjih z izjemo dveh, ki sta bili na vseh šestih predavanjih.

Pripravila: prof. Boris Kham in Marta Freyer

(Skupno 19 obiskov, današnjih obiskov 1)
 

Oznake: ,